Vidice - vytvoření splaškové kanalizace a výstavba ČOV pro 125 EO

Výstavba ČOV SBR, splňující požadavky ČSN 75 6402. Jedná se o mechanicko–biologickou aktivační čistírnu odpadních vod…

Máte dotaz? Potřebujete poradit?

Identifikační údaje

Místo realizace:                                               Vidice v blízkosti potoka Slatiny

Investor:                                                         STAVMONTA spol. s.r.o., Hřbitovní 996/33, Doubravka,

                                                                      312 00 Plzeň

Dodavatel technologie:                                     ASIO, spol. s r.o., Kšírova 552/45, 619 00 Brno, CZ

Termín realizace:                                             2023



Účel realizace

Účelem stavby je vytvoření splaškové kanalizace a výstavbou ČOV pro 125 EO.


Investiční náklady

2 740 194 Kč (bez DPH)


Návrhové parametry

Hodnoty

 

Znečištění

Požadované garantované

Maximální hodinový nátok:

1,17 m3/h

BSK5:

400 mg/l

30 mg/l

Maximální denní nátok:

28,1 m3/d

CHSKCr:

800 mg/l

110 mg/l

Průměrný denní nátok:

18,8 m3/d

NL:

366,7 mg/l

40 mg/l

 

 

(N-NH4+)out

x

12 mg/l


Princip technologie (čištění odpadních vod)

Dle zadaných parametrů, byla navržena typová ČOV pro 125 EO.

Je navržena ČOV SBR, splňující požadavky ČSN 75 6402. Jedná se o mechanicko–biologickou aktivační čistírnu odpadních vod. Čištění probíhá integrovaně v jedné balené jednotce (nádrži). Technologie ČOV SBR,  soustřeďuje mechanické předčištění, biologické čištění se separací kalu a vody a kalový prostor.

Odpadní voda natéká gravitačně přes strojní česle. Mechanicky předčištěná odpadní voda natéká do předřazené denitrifikační nádrže ČOV. Tato nádrž je naplněna směsí odpadní vody a aktivovaného kalu. V anoxických podmínkách zde dochází k denitrifikaci, tedy redukci dusičnanů ve vodě obsažených na plynný dusík. Denitrifikační nádrž je kontinuálně míchána. Míchání je zajišťováno aerací hrubou bublinou. Z denitrifikační nádrže voda gravitačně odtéká přepadem do aktivačního prostoru SBR (sequential batch reactor). Přepad je chráněný nornou stěnou, aby došlo k zadržení plovoucích látek.

V aktivační nádrži SBR probíhají v čase za sebou následující procesy: 1) Biologické čištění odpadní vody, 2) sedimentace aktivovaného kalu a oddělení vyčištěné vody, 3) odtah vyčištěné vody do odtoku čerpadlem.

Aktivační nádrž SBR je naplněna směsí čištěné vody a mikroorganismů aktivovaného kalu. Ve fázi biologického čištění zde dochází k provzdušňování (aeraci) této směsi. Vzduch je nezbytný pro život mikroorganismů aktivovaného kalu, které rozkládají organické znečištění. Prostor je ve spodní části osazený jemnobublinným provzdušňovacím systémem, do kterého je vháněn vzduch pomocí dmychadla umístěného v provozním domku vedle nádrže čistírny. Dmychadlo je řízeno automatickým systémem umístěným v elektrickém rozvaděči čistírny. V průběhu čistění dochází k biologickému rozkladu organického znečištění vody působením organismů aktivovaného kalu. Současně dochází také k nitrifikaci amoniakálního dusíku na dusík dusičnanový.

Ve druhé fázi čištění dochází k přerušení aerace a k separaci aktivovaného kalu a vyčištěné vody sedimentací. Ve třetí fázi je vyčištěná voda z horní části nádrže odtahována čerpadlem do odtokového žlabu. Tím vzniká akumulační prostor pro zrovnoměrnění a egalizaci nově přitékající odpadní vody. Část usazeného kalu je odváděna kalovým čerpadlem do kalové nádrže k uskladnění jako přebytečný kal. Po vyčerpání kapacity kalové nádrže je nutné zajistit vývoz kalu fekálním vozem (četnost vývozu se řídí velikostí a povahou zatížení ČOV, nejčastěji 2 až 3 krát do roka). V průběhu čistícího cyklu SBR je čerpán z SBR do denitrifikace proud interního recyklu. Dochází tak k přívodu dusičnanů vzniklých nitrifikací v SBR do prostoru denitrifikace, kde jsou dusičnany zredukovány na plynný dusík. V odtoku z ČOV je tak možné garantovat hodnoty celkového dusíku.


Technologické schéma

Technologické schéma ČOV HSBR DENITRI