Výměník do koupelny AS-SPRCHA

Photo: Výměník do koupelny AS-SPRCHA

Kontaktní osoby

Photo: Bc. Václav Kučera
Bc. Václav Kučera
Mobil: 602 472 594
E-mail: kucera@asio.cz

Výměník je určen pro rekuperaci odpadní vody v koupelnách do max. tlaku vody 16 bar a teploty 90°C. Pro běžné sprchování se používá voda 37-40°C teplá. Z této teplé vody použijeme pro vlastní sprchování asi 5°C, to je necelých 10 %. Zbytek vody teplé kolem 35°C končí bez využití v kanálu. To znamená, že vyhazujeme 90 % energie, kterou jsme pro ohřátí vody spotřebovali.

Nový sprchový výměník AS-SPRCHA  v odpadním systému dokáže tyto ztráty velmi účinně snížit. Celých 45% energie dokáže využít pro předehřátí studené vody a tím značně snížit spotřebu vody teplé.

Pracovní část výměníku - absorbéru je tvořena profilovanými deskami z leštěného nerezového plechu. Uvnitř desek proudí soustavou kanálků čistá voda. Ta se ohřívá od odpadní vody, volně stékající po povrchu tohoto absorbéru. Studená voda z vodovodního řadu mívá teplotu kolem 10°C. Od odpadní 35°C teplé vody, odebere 12-14°C. Tuto vlažnou vodu, předehřátou výměníkem, přivedeme do směšovací baterie. Zde se pak mísí místo studené vody vlažná voda s teplou, klasicky ohřátou vodou. Potřeba teplé vody tímto klesá až o 45%. To je právě ta úspora, kterou sebou přináší použití sprchového výměníku AS-SPRCHA.

Komfortní sprchování pak zajistí automatické míchání vody v termostatické baterii.

 výměník do koupelny AS-SPRCHA

Umístění

O instalaci výměníku uvažujeme při rekonstrukci koupelny, nebo stavbě nové. Podle prostorových možností umístíme výměník nejlépe přímo pod sprchovou vaničku, nebo do její blízkosti. Výměník vždy položíme na vodorovný podklad. Pro montáž výměníku potřebujeme mít přístupný jak odpad, tak i vedení studené vody.

Připojení

Odpadní voda jde přes sifon do výměníku a pak dále do kanalizace. Pro připojení odpadní vody použijeme plastové potrubí DN40. Výměník je protiproudý – vstup čisté vody je vždy blíže odtoku odpadní vody. Pro připojení čisté vody lze s výhodou použít pružné pancéřové hadice s převlečnou maticí a plochým těsněním. Více v návodu na montáž.

Čištění

Čisté pracovní plochy výměníku jsou předpokladem pro nejúčinnější předávání tepla. Povlaků, které se tvoří v odpadním potrubí a tedy i ve výměníku se zbavíme při průběžném čištění sifonu sprchové vaničky. Doporučujeme přípravky ekologicky šetrné založené zejména na biologické bázi, kdy se o čistění postarají bakterie živící se organickými nečistotami v odpadu. Čistící roztok stačí pouze nalít do sifonu sprchové vaničky.

Technické parametry

• tlak vody: max. 16 bar
• teplota vody: max 90°C
• skříň výměníku: vakuový výtažek z ABS plastu
• absorbér: výlisek z nerezového plechu AISI 316
• připojení odpadní vody: DN40
• připojení čisté studené vody: G 3/4“
• rozměry: 552 x 144 x 87 mm

 

 


Chcete dostávat informace z oboru, pozvánky na akce, novinky a důležité informace? Přihlašte se!

required

required

required