Revize domovních čistíren

Datum: 20.12.2019
obrázek
Blíží se konec roku, tj. bod ke kterému je třeba odevzdat revize za proběhlý rok. A tak jako vždycky, dohání se, co zanedbali revizoři i zákazníci (ti odpovědní, ti neodpovědní o tom často neví, že něco zanedbali). O to víc potěší, když člověk objede za den 6 čistíren a ani jedna není úplně nefunkční a dvě z nich jsou úplně vzorové..

Tentokrát zabodoval starý AS-VARIOcomp a AS-KLARO

Čistírna odpadních vod AS-VARIOcomp z roku 2011, o kterém jsme si mysleli, že je na něm co zlepšovat, byl jako nový, majitel je z něj nadšený a tvrdil mi, že se o něj ani nestará. Samozřejmě mě to těšilo, zejména pokud takto mluví i mezi známými, a pak jsem z něj vytáhnul, co doopravdy s čistírnou dělá. Po 8 letech si vyměnil membrány na dmychadle, jednou ročně si nechá odvést kal a jednou měsíčně vystříká dosazovák (mu to připadne, že vlastně nedělá skoro nic).

   

A pak AS-KLARO PZV

Tam jsem bohužel dorazil na začátku sedimentace, je to SBR, a tak jsem si musel počkat na odtah vyčištěné vody, odtah kalu a pak ještě přečerpání obsahu usazovací nádrže do aktivace. Vše bylo na displeji a majitelka byla znalá (starala se o dvě malé děti) a věděla, kde je rozvaděč s displejem. Po tři čtvrtě hodině jsem se dočkal a výsledek? V aktivaci se rozvířil kal a bylo ho tak akorát – na dotaz, jak moc se o domovní čistírnu starají, jsem se dověděl, že jednou ročně odvezou kal a jinak 5 roků jede bez závad.

       

No abych nebyl úplně pozitivní, tak některé ČOV nebyly úplně stoprocentní – Albixon už neexistuje a tak o TP-8EO. Vlastně to nebyl až tak technologický problém (i když trochu ano díky dosazováku a nastavování ventilů) – ČOV byly přeplněné přebytečným kalem, voda sice odtékala relativně čistá, ale všude včetně dosazováku byl kal. Takže nevěřím, když někdo tvrdí, že kal v čistírně nevzniká… Bohužel – i příroda si vyžaduje své a pokud to i zohlední konstrukce čistírny, tak je to OK.

Ing. Karel Plotěný

 

Kontakty

ASIO TECH, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: 9nwzka6

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno
ID datové schránky: z9g8vaw

tel.: 548 428 111
e-mail: asio@asio.cz
 


Chcete dostávat informace z oboru, pozvánky na akce, novinky a důležité informace? Přihlašte se!

required

required

required