komáří larvy v ČOV
25. 7. 2018, Miloš
Dobrý den, v dosazovacím a aktivačním prostoru ČOV je velké množství larev komárů. Je možné ne ně použít nějaký přípravek? V akumulační nádrži používám modrou skalici. Děkuji za odpověď.
25. 7. 2018, Miloš
Dobrý den, v dosazovacím a aktivačním prostoru ČOV je velké množství larev komárů. Je možné ne ně použít nějaký přípravek? V akumulační nádrži používám modrou skalici. Děkuji za odpověď.
26. 7. 2018
Nenechme komáří larvy vylíhnout Komáři procházejí proměnou dokonalou. Vajíčka mají plováky a vznášejí se ve vodě. Z nich se vylíhne larva, která projde čtyřmi odlišnými stadii (svlékáními), poté se zakuklí a teprve z kukly vyleze dospělý jedinec. Narozdíl od většiny ostatního hmyzu se dovedou komáří kukly pohybovat. Vylíhlé larvy se živí drobným planktonem nebo organickými usazeninami na dně nádrží. Pozor na to, že líhništěm komárů může být zahradní jezírko i sud na dešťovou vodu. Pokud se vyskytují v ČOV pak jsou indikátorem kvalitního čistícího procesu – děkujeme za reklamu. Vlastní zkušenost nemám a tak alespoň co jsem našel: Larvy se často zdržují u hladiny, neboť trubičkou na zadečku dýchají vzdušný kyslík. Lze je proto odlovit hustou síťkou (při pohybu nad hladinou ale rychle mizí do hloubky). Pomůže i tenká vrstvička jedlého oleje na hladině Zajímavým současným objevem, publikovaným v seriózních vědeckých časopisech, je překvapivý účinek skořicové silice. Pokusy ukázaly, že čtyři ze složek skořicové silice, cinnamaldehyd, cinnamyl acetát, eugenol a anethol, dovedou usmrcovat komáří larvy – konkrétně druh Aedes aegypti, který přenáší žlutou zimnici. Cinnamaldehyd je dokonce dvakrát účinnější než hlavní složka insekticidů. V časopise Zahrádkář č. 5 z října 2006 byl publikován článek pojednávající o hubení larev komárů v nádobách se zálivkovou vodou pomocí prachového vápna. Prachové vápno budˇ ve formě hydrátu či kysličníku vápenatého - prachové nehašené vápno- lze aplikovat jemným rozprášením na povrch vodní hladiny v nádobě - sud, vodní nádrž apod., čímž se vytvoří jemný film na povrchu. Aplikaci lze provést poprášením z rezervní nádobky s vápnem, kterou lze pořídit např. z lahve od zavařenin s víčkem, které se proděraví otvory ne většími než 2 mm v průměru. Tím vznikne vápenná "cukřenka", která zaručí jemné rozptýlení vápenného prachu na povrch hladiny. Povápnění hladiny zamezí larvám komárů v nádobě dýchání a tím i v dohledné době -cca do 24 hod. jejich zánik Aplikace vápenného prachu nijak neznehodnotí zálivkovou vodu (pokud to provedete s citem, tak by to nemělo poškodit ani čistící proces), protože ta je většinou mírně kyselá a neškodí zalévaným rostlinám ani při smáčení listů či květů. Vápnění je možno vždy po dešti či po odběru vody, čímž se poruší vápenný film na povrchu, opakovat. Vápnění vodní hladiny též odpuzuje komáří samičky před kladením vajíček. Prachové vápno lze zakoupit ve stavebninách zatím v 25 kg balení celkem za ne příliš vysokou cenu. Zbylé vápno při dobrém uskladnění lze použít několik roků, popřípadě pro podzimní vápnění půdy či trávníků.