12. 3. 2020
Šedé vody
Recyklace vody & energie
Za účasti přednášejících ze skupiny ČAO, neziskové organizace Veronika, zástupce SFŽP atd. byla diskutována témata jako modrozelená infrastruktura , úloha vody v krajině a ve městech, srážkové vody , šedé vody , vegetační čistírny, a to jak po technické stránce, tak i legislativní a dotační. Témata to nejsou nová, ale přesto vyžádaná a vzhledem k možností získání dotací stále aktuální.
Dotace se v současnosti dají získat jak pro jednotlivce, tak i pro obce – viz „malá“ a „velká“ dešťovka , a mimo titulů na rekonstrukce ČOV a kanalizací je staronově otevřený je i dotační titul pro skupiny domovních čistíren . K poslednímu zmíněnému titulu bylo na semináři konstatováno – je škoda, že se z něj stále nedají podpořit extenzivní řešení, která se svou jednoduchostí a následnou výhodnou udržitelností přímo k podpoře nabízí. Např. sestavy ČOV s vertikálním filtrem (i ve vegetačním provedení) jsou sice náročnější po stránce investiční, ale provozní náklady jsou pak minimální – méně než 15 Kč/m 3 . Pro venkovské oblasti (občany i obce) by to na řadě lokalit bylo ideální řešení, zejména tam, kde k tomu jsou vhodné spádové a hydrogeologické podmínky. Po stránce poměru efekt/cena by taková řešení měla v řadě případů prokazatelně větší vliv na snížení znečištění s vynaložením menších dotací. Navíc pro obec i občany by znamenala nižší náklady (stočné) a nároky na obsluhu.
Po stránce legislativní lze konstatovat, že nastal posun v legislativě se srážkovými vodami, i když i tam je možné se ještě potkat se setrvačností při rozhodování, např. upřednostnostnění nepropustných ploch před propustnými povrchy . V nemilosti je stále recyklace vod, kterou nechtějí legislativně řešit vodaři ani odpadáři, obě skupiny legislativců se ji snaží ze svých kompetencí vytěsnit, nedávno se to povedlo vodařům ze Zákona o vodách, nyní se o to stejné snaží i odpadáři tím, že odpadní vody vyřadili ve schvalované novele z předmětu zákona. Teprve tedy uvidíme, jak se nakonec vypořádáme s tématem recyklace vod , s tématem, o kterém na druhé straně uvažujeme jako o prioritním v rámci např. cirkulační ekonomiky, chytrých měst, modrozelené infrastruktury nebo adaptace na změnu klimatu . Vypadá to, že spořit vodou se nám zatím moc nechce, a že z odpadní vody užitkovou legislativně neuděláme i když technicky to problém není.
Jako ASIO jsme poskytli rozhovor k problematice recyklace vod (zejména šedých vod) na TZB-INFO – podívejte se záznam tohoto rozhovoru na uvedeném odkazu nebo níže: Recyklace šedých vod
Ing. Karel Plotěný
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024