22. 1. 2021
Hospodaření s dešťovou vodou a odvodnění pozemku – města a obce
Dešťová voda může po minimální úpravě nahradit v řadě případů vodu pitnou (užitková voda na splachování záchodů, úklid, mytí vozidel), v případě závlahy je pak dokonce i vhodnější než pitná. Obvykle je srážková voda schopná nahradit až 50 % pitné vody. Za určitých podmínek a stále častěji se používá i na osobní hygienu, zejména tam, kde je pitné vody nedostatek, nebo kde to zákazníci vyžadují s ohledem na zdravotní stav např. dětí (atopické ekzémy apod.). Orientační spotřeba vody v domech viz následující obrázek.
Voda ze střechy je zachycena okapem (1) a přes mechanický filtr hrubých nečistot (2) natéká do zásobníku srážkové vody (3), nezachycený přebytek odtéká přepadem (13,5) do zásaku nebo kanalizace. Voda určená k využití v budově je pak čerpána (7) do rozvodu užitkové vody a použita na splachování záchodů (8), nebo zálivku (12). V případě nedostatku srážkové vody je do systému dopouštěna pitná voda a to tak, aby nedošlo k propojení rozvodu pitné a užitkové vody (9). Výtokové ventily užitkové vody musí být označeny tabulkou „nepitná voda“.
Pro vlastní účely a účely splachování obvykle stačí mechanické předčištění srážkových vod. Pro veřejné budovy a použití pro hygienické účely se doporučuje úprava vod. Obvykle stačí hygienizace vod – UV nebo dávkování chloru, popř. i vícestupňové ve formě ultrafiltračních membrán + hygienizace.
Asi nejvhodnější je postupovat podle norem (např. ČSN EN 16941-1). Z předpokládané spotřeby užitkové vody, z předpokládané produkce srážkových vod (plocha střechy x srážkový úhrn) a z předpokládané bezdešťné doby (cca 21 dnů) se vypočítá optimální velikost nádrže na dešťovou vodu , kterou můžeme upravit podle toho, jaká je dostupnost pitné vody. V potaz bychom měli brát, zda uvažujeme s využitím vody na závlahu (na 100 m 2 se uvažuje s 1 m 3 objemu navíc).
Asi nejčastější a nejpodstatnější komplikací je nevhodná volba nádrže v případech vyšší hladiny podzemní vody, tj. tam, kde hrozí poškození nádrže vztlakem (a to i v případě výkopu v nepropustné zemině a obsypu nádrže např. pískem). Z tohoto pohledu a z pohledu možnosti umístění nádrže do pojezdu se volí obvykle mezi plastem a betonem.
Akumulační nádrž je vhodné minimálně jednou za rok důkladně vyčistit, a to v období po pylové sezóně (tam, kde se pyl vyskytuje) nebo na začátku jarní sezóny. Zařízení, která využívají membrán, např. pro výrobu hygienicky nezávadné vody, je možné dozorovat i na dálku. Častým vybavením nádrží je také sledování výšky hladiny v nádrži – mechanické nebo digitální.
Ing. Karel Plotěný
Od 21. září do 10. října 2023 je k vidění na volné ploše před Janáčkovým divadlem výstava dotýkající se současných globálních problémů, jako jsou znečištěná voda, pesticidy, mikroplasty, plýtvání jídlem, zástavba zemědělské plochy, těžba kovů nebo overturismus.
Číst více
3. 10. 2023
Instalací výměníku ke sprchovým koutům nejen ušetříte peníze, ale chováte se i ekologicky, snižujete produkci skleníkových plynů, a to se počítá!
Číst více
29. 9. 2023