15. 10. 2016
Účastníků byla celkem asi stovka a téma – srážková a šedá voda, jak jinak, než zajímavé a společnost Centrum pasivního domu, z.s. chtivá informací a nadšená pro věc. Vše se točilo kolem využití srážkových vod (ekonomika a technická řešení) a recyklace šedých vod a bylo propráno jak z hlediska vizí, tak i prakticky.
ASIO, spol. s r.o. vystupovalo v roli zkušeného dodavatele a realizátora a vypadá to, že co se týká techniky, tak udává tón vývoji a je i hlavním propagátorem recyklace odpadních vod . Škoda je jen, že i když praxe si začíná technická řešení a návrhy vyžadovat, tak legislativa je hodně konzervativní a v řadě případů nadšení investorů utlumí – viz nelogické požadavky týkající se využití šedých vod. Nebo zabrzdění prodeje dešťového programu vyhlášením „ Modré úsporám “, kdy všichni čekají, až jim něco stát dá. Paradoxně se pak prosazují ve velkém řešení, které jsou z hlediska ekonomického i kontraproduktivní - např. využití šedých vod ne pro možnou úsporu, ale především z hlediska zatřídění budovy do LEED, apod.
Zajímavé byly dotazy, které vždy indikují, kde je nejvíce problémů a nedořešených věcí. Neúplné nebo chybějící územní plánování, jasné logické a reálné požadavky na decentrální řešení a více oficiální informovanosti mezi a pro TZB projektanty.
Např. jeden dotaz si v podstatě stěžoval, že úřad po něm chce, aby se napojil na veřejnou kanalizaci (při vzdálenosti cca 250 m) a naopak, jiná obec nechce jiného dotazovatele napojit, i když trasa kanalizace vede přímo před nemovitostí… Nebo se vyskytly dotazy ohledně šedých vod a jejich použití na závlahu, atd. Stále opakující se dotaz, z čehož je jasné, že zatím nebyl logicky vysvětlen. Ano, podle výkladu MŽP se k závlaze šedou vodou u rodinného domku má vyjadřovat hydrogeolog a vodoprávní úřad ji povoluje jako vypouštění do vod podzemních. Proč by nemohly být vody neobsahující produkty lidského metabolismu a vyhovující normě pro závlahy použity na závlahu. Zemědělci to dělají ve velkém… Prostě lidský faktor hraje při vodoprávním rozhodování podstatnou roli – někdy kladnou a někdy zbytečně komplikuje rozhodování, proces i výsledek. Zajímavé bylo zjištění, jak podstatný může mít v některých případech vliv zastupitelstva v dané lokalitě – že by tady vedla cesta k prosazení toho nejlepšího pro danou lokalitu? Bylo by to nejlogičtější, aby si o svém okolí rozhodli ti, kteří tam žijí.
Ing. Karel Plotěný
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024