Jak na propustný zpevněný povrch bez betonáže?

29. 3. 2021

Hospodaření s dešťovou vodou a odvodnění pozemku – města a obce

..tedy zajištění kvalitně obsluhovatelného prostoru kolem včel. Ale jak to tak bývá, zkušenosti přijdou až s časem a tak jsem na začátku viděl stanoviště jen jako místo pro úly. Nutnost srovnaného pevného povrchu pod nohami je ale s ohledem na úkony spojené s včelařením nutností.

Jak ale dodatečně srovnat terén kolem včel, aniž bych musel úly přemisťovat, nadměrně včely v zimním období nerušil nebo nemusel při „výstavbě“ nosit včelařský oblek…? Věděl jsem, že nechci nic betonovat, zároveň jsem nechtěl navážet do zahrady podsypový materiál jako štěrk nebo písek. Celý systém jsem chtěl mít jednoduše demontovatelný, kdybych se v budoucnu rozhodnul místo zrušit nebo naopak rozšířit. Zároveň jsem chtěl držet povrch propustný .

Po porovnání všech alternativ jsem se nakonec rozhodl pro kombinaci zasakovacích AS-TTE ROŠTů a prefabrikovaných betonových obrubníků, které jsem umístil do ocelových U profilů. Osazení betonových obrubníků do ocelových U profilů zajistilo systém bez betonáže a poměrně rychlé osazení.

ASIO zasakovací rošty AS-TTE pod včelími úly ASIO zasakovací rošty AS-TTE pod včelími úly

Co se zasakovacích AS-TTE ROŠTů týče, tak jsem s radostí využil systému pero-drážkových zámků, díky kterým nebylo nutné terén hutnit – nemožné s ohledem na rušení včel. Zároveň s ohledem na velkou styčnou plochu roštů nebyla nutnost podsypávat rošty – nechtěl jsem zavážet podobný materiál do zahrady. Pouze jsem „zpevnil“ povrch geotextilií a zajistil, že neproroste plevel. AS-TTE ROŠTy jsem volil ve variantě s dlažební kostkou, jelikož jsem se chtěl vyhnut sekání trávníku v blízkém okolí úlů, ale zároveň jsem zachoval povrch propustný.

ASIO zasakovací rošty AS-TTE pod včelími úly ASIO zasakovací rošty AS-TTE pod včelími úly

Co se materiálového provedení roštů týče, tak jsem vnímal i přidanou hodnotu v podobě recyklovaného materiálu. Dispozici jsem řešil s minimálního nutností řezání roštů. Rošty jsem řezal úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem Ø230 mm.

Velkou výhodou je nízká jednotková hmotnost, takže systém dokáže osadit kdokoliv. Celkově mi kompletní osazení obrubníků a AS-TTE ROŠTů plochy 2,4x4 metry zabralo cca 6 hodin práce (1 osoba).

ASIO zasakovací rošty AS-TTE pod včelími úly

Ing. Ondřej Prax