11. 6. 2015
Díky tomu, že je to tak trochu módní trend a ne vždy si investor zváží všechna pro a proti a ne vždy je nabízející profesionál, tak jsou na území ČR v podstatě stovky nefungujících vegetačních čistíren – nejčastějšími příčinami jsou nedostatečné předčištění a následná kolmatace tělesa filtru, nevhodné uspořádání vzhledem k požadovaných hodnotám (horizontálně protekaný filtr na odstranění amoniaku pro vypouštění do vod podzemních), atd. Naopak, konečně se do praxe začínají uspořádání osvědčená v Rakousku a Německu – vertikální biofiltry s porostem na povrchu – zajímavý a poučný článek – viz např. http://bydleni.idnes.cz/korenova-cisticka-odpadnich-vod-dn7-/stavba.aspx?c=A150426_192231_stavba_rez#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
ASIO, spol. s r.o. v rámci výzkumných projektů ověřilo jak konstrukci předčištění AS-ANASEP , tak i konstrukci zemního filtru AS-ZEON a celé řady dalších prvků pro instalaci vertikálních biofiltrů ( rozdělovací šachta , atd.) – tedy řešení, která prokazatelně fungují, a to i v podmínkách přerušovaného provozu.
Ing. Karel Plotěný
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023
I za takovou relativně běžnou a obyčejnou věcí, jako je sprcha, osprchování se teplou vodou najdeme spotřebu energie, a tedy i produkci CO2 na výrobu této energie.
Číst více
19. 9. 2023