21. 11. 2022
Z přístupu – večerní dobře navštívená sekce a pak i začátek přednášek v 8,30 hod atd. bylo zřejmé odhodlání „něco“ posunout. Většinou byla prezentována snaha o rychlou reakci na evropskou legislativu, a to ve všech oblastech vodního hospodářství – v oblasti integrované prevence (informace o nových BAT a změnách v chování státní zpráva), v oblasti průmyslových emisí (nové směrnice), v legislativě (novela vodního zákona), v odpadech atd. V přednáškách byly zmíněny strategické cíle Slovenska – mimo jiné i cirkulární ekonomika a uhlíková neutralita a plán jejího dosahování v jednotlivých oblastech (např. u ČOV nad 10 tis. EO). Pro návštěvníky byla určitě přínosná prezentovaná transparentnost převodu evropských předpisů do slovenské legislativy a optimismus prezentujících. Z debat v kuloárech pak zazněly obvyklé obavy vodohospodářů, zda plnění úmyslů bude reálné – viz omezené odborné schopnosti státní správy, praktičnost legislativy, finanční prostředky a sociální únosnost. Někde, obdobně jako v ČR jde proti sobě dosahování prezentovaného cíle a v současnosti uplatňovaná legislativa. Diskutována byla i ekonomičnost a udržitelnost financování a nedostatky ve veřejných výběrových řízeních (předražené, ekonomicky neudržitelné akce).
Zajímavost – na Slovensku byla zavedena instituce „revize domovních čistíren odpadních vod “, tak jak ji známe z české legislativy. Na rozdíl od ČR není revize vázaná na instituci ohlášení, ale vodoprávní úřad v povolení k nakládání určí, zda bude požadovat vzorky nebo revizi. Požadavky na kvalitu vypouštěných vod vychází z požadavků na třídy (obdobně jako u nás), které odpovídají požadované ochraně lokality. No a do 1.1.2024 musí být stávající domovní ČOV uvedeny do souladu s požadavky na vypouštění.
V každém případě se dá říct, že se časem z této konference stala akce, kde jak prostředí (hotel Sitno ve Vyhních), tak i úroveň a kompetentnost přednášek jsou na unikátní úrovni. Možná je to tím, že hora Sitno je něco jako Blaník v Čechách – a tak místní rytíři stejně jako ministr a ministerstva akci morálně (a personálně) podporují.
Navíc je oslovená skupina průmyslových vodohospodářů. Osoby odpovědné za vodní hospodářství podniků v ČR mohou slovenským kolegům takovou akci závidět. Za ASIO jsme přispěli přednáškou o „ vodních auditech “ a zkušenostech s nimi v České republice – a byli jsme jediní zahraniční přednášející... Myslím, že už nás tam berou tak trochu jako ty rytíře – jsme tak trochu součástí tradice a jsme na to hrdí.
Ing. Karel Plotěný
Od 21. září do 10. října 2023 je k vidění na volné ploše před Janáčkovým divadlem výstava dotýkající se současných globálních problémů, jako jsou znečištěná voda, pesticidy, mikroplasty, plýtvání jídlem, zástavba zemědělské plochy, těžba kovů nebo overturismus.
Číst více
3. 10. 2023
Instalací výměníku ke sprchovým koutům nejen ušetříte peníze, ale chováte se i ekologicky, snižujete produkci skleníkových plynů, a to se počítá!
Číst více
29. 9. 2023