Využijte energii při sprchování jednoduše víckrát

26. 6. 2019

Recyklace vody & energie

V zahraničí je standardem, že se energie potřebná na ohřev teplé vody využívá vícekrát. Zdánlivě se to může jevit jako zanedbatelné, ale např. u pasivních domů je množství energie potřebné k ohřevu teplé vody téměř stejně velké jako množství energie potřebné na vytápění.

Spotřeba teplé vody o teplotě 60°C je pro jednu osobu zhruba 25 litrů. Z toho celých 64 % (16 litrů) spotřebujeme při sprchování. Teplota odpadní vody při sprchování, ve chvíli, kdy odtéká do kanalizace, je přibližně 35-40°C. Navíc odpadní voda odtéká ve stejnou chvíli, kdy je potřeba ohřát přitékající studenou vodu. Vznikla tak myšlenka, že by odpadní voda mohla efektivně předehřát vodu přívodní a ušetřit tak energii pro ohřev vody. První patenty na princip zpětného získávání tepla z odpadní vody se datují již do 70. let 20. století a například v Holandsku, Skandinávských zemích a v Kanadě mají již dlouholetou tradici. V Německu a dalších evropských zemích je již tento princip zakotven v legislativě.

AS-ECOshower s výměníkem do sprchy

Průměrná spotřeba energie při sprchování na osobu dosahuje v České republice okolo 90 m³ zemního plynu za rok. Z tepla, které se připraví pro sprchování, využijete ale jen 20 až 25 %. Největší část tepla odteče pryč. Se sprchovými výměníky „AS-ECOshower“ využijete energii, kterou potřebujete ke sprchování, jednoduše víckrát. Využijete přitom teplo z odpadní vody k předehřívání studené vody určené pro sprchování. Svou spotřebu energie (plynu, elektřiny atd.) pro sprchování tak můžete snížit na polovinu bez ztráty komfortu – a to plně automaticky během sprchování.

Z čeho můžete vybírat?

K dispozici jsou tři varianty produktů: AS-ECOshower pipe – trubka v trubce, AS-ECOshower drain – sprchový žlab, AS-ECOshower tray – sprchová vanička.

AS-ECOshower pipe – trubka v trubce

Sprchová trubka AS-ECOshower pipe je až s 60% rekuperací tepla nejúčinnějším zařízením ze sprchovacích systémů AS-ECOshower! 4členná rodina pohodlně ušetří při sprchování ročně až 220 m³ plynu popř. 220 l topného oleje. Tak vypadá trvale udržitelné a úsporné využívání energie. Díky atraktivní ceně sprchové trubky se sprchovací systém po velmi krátkém čase sám zaplatí.

Vysoký výkon bez údržby

Dvoustěnná sprchová trubka s integrovaným výměníkem tepla z mědi odolné vůči korozi je v podstatě bezúdržbová – když se správně nainstaluje, vydrží sprchová trubka po celou dobu „životnosti sprchy“. Díky jednoduché a efektivní konstrukci je zaručen trvale vysoký výkon a úspora.

AS-ECOshower drain – sprchový žlab

Sprchový žlab AS–ECOshower je vyroben z vysoce kvalitních materiálů s dlouhou životností. Žlab se dá nainstalovat stejně snadno jako standardní sprchové žlaby a hodí se i pro moderní řešení koupelen se sprchou zabudovanou v úrovni podlahy.

Provoz se snadnou údržbou

Snadno přístupný výměník tepla z mědi odolné vůči korozi je umístěný přímo pod vkusným krytem z nerezové oceli. Sprchový žlab se dá velmi snadno čistit. Po odstranění vrchního krytu jednoduše vyjmete a opláchnete rozdělovací desku. Po vyjmutí rozdělovací desky je přístupná i spirála tepelného výměníku. V případě potřeby se dá výměník tepla osprchovat proudem vody nebo vyčistit kartáčem.

ECOshower tray – sprchová vanička

Sprchovou vaničku je možné kombinovat s každým libovolným ohřívačem vody (průtokovým zásobníkovým a bez ohledu na zdroj energie). Pro ještě větší úsporu energie doporučujeme použít v kombinaci s efektivním solárním zařízením na ohřev vody.

Kvalita a dlouhá životnost

Sprchová vanička je vyrobena z vysoce kvalitních materiálů. Vanička je vyrobena z prvotřídního sanitárního akrylu. Kryt s odtokem a integrovanou zápachovou uzávěrkou a také rozdělovací deska jsou vyrobeny z nerezové ušlechtilé oceli. Spirálový výměník tepla je z mědi a je vyroben jen z jednoho kusu a díky tomu nemá žádné svary. Sprchová vanička se dá nainstalovat stejně snadno jako standardní sprchové vaničky.

Jak to funguje?

Rekuperace tepla obsaženého v odtékající vodě ze sprchování se uskutečňuje na principu protiproudu. Odtékající voda se přitom odvádí přes výměník tepla a její energie se předává přiváděné studené vodě. Voda ohřátá z cca 10°C na cca 27°C se přivádí do přívodu studené vody směšovací baterie (a ke zdroji tepla) a spotřeba energie se tak velmi pohodlně a jednoduše sníží. Zařízení jsou tedy vhodná pro sprchování, při koupání ve vaně nefungují, protože k napouštění a vypouštění vody nedochází současně. Tato technologie pracuje na principu gravitace a přetlaku v systému vodovodního řádu, nejsou tedy potřeba žádné pohyblivé části, jako jsou čerpadla, nebo směšovací ventily apod.

Obr.: Princip zpětného získávání tepla z odpadní vody za pomoci výměníku AS-ECOshower tray

Výhodou je snadná instalace a minimální požadavky na údržbu. Produkty AS-ECOshower je možné spojit se zdrojem tepla a sprchou různými způsoby, ale nejlepší účinnosti dosáhnete, když je zdroj tepla i studená strana směšovací armatury napojena skrze výměník. Termostatická směšovací armatura není bezpodmínečně nutná, ale zajišťuje komfortní provoz konstantní teploty při sprchování.

Obr.: Sprchový žlab s výměníkem AS-ECOshower tray

Produkty AS-ECOshower se sprchovým výměníkem je možné kombinovat s každým libovolným ohřívačem vody (průtokovým i zásobníkovým a bez ohledu na zdroj energie). Pro ještě větší úsporu energie doporučujeme použití v kombinaci s efektivním solárním zařízením na ohřev vody.

Instalace lokální jednotky zpětného získávání tepla z odpadní vody nebo napojení na centrální systém je nyní podporováno jednorázovým příspěvkem 5000 Kč z programu Nová zelená úsporám . Vyžadována je minimální účinnost zařízení 30 % dle PHI.

Úspory si můžete vypočítat pomocí našeho výpočtového programu: Vypocet_uspor_AS-ECOshower_1.2 . Díky rekuperaci tepla se zvýší energetická efektivita budovy a sníží spotřeba energie. I to může mít kladný vliv na třídu energetické náročnosti budovy v průkazu energetické náročnosti.

Společnost ASIO NEW, spol s.r.o. je výhradním dovozcem produktů Wagner Solar GmbH pro zpětné získávání tepla z odpaní vody pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko.

Zdroj: Pavel Ševela, MSc., Dagmar Česká: Teplo lze získat také z odpadní vody