24. 1. 2020
Kalové a odpadové hospodářství
Mluvíme zejména o stanových kempech, apartmánech, letních táborech, které mají hlavní sezónu a největší nápor návštěvníků v letním období. A právě tento nepravidelný provoz je zrcadlem množství přitékající odpadní vody na čistírnu odpadních vod .
Z hlediska čištění odpadních vod je tento jev mírným problémem. Napojení rekreačního objektu na místní kanalizaci se stává ideálním řešením. Existuje však poměrně vysoké procento objektů, které jsou odloučeny od měst a obcí.
Na takovýchto odloučených místech jsou pak dvě možnosti, jak odpadní vody zneškodňovat. První je formou bezodtokového septiku a následného vyvážení na nejbližší ČOV. Toto řešení vypadá na první pohled bezstarostně, nicméně je nutné si během několika let zkalkulovat výdaje spjaté s odvozem a zneškodněním odpadní vody. Druhou možností je vlastní ČOV, která musí být vhodně technologicky navrhnutá tak, aby výkyvy v sezóně zvládala.
Konkrétním případem specifické ČOV, kterou firma ASIO TECH realizovala, je lokalita Kemp Bítov – 1050 EO. Zde dochází k výrazně nerovnoměrnému nátoku, a proto byla zvolena následující technologie – jedná se o čistírnu třístupňovou, mechanicko-biologickou. Biologické čištění je založeno na principu nízkozatěžované aktivace s předřazenou denitrifikací, nitrifikací, chemickým srážením fosforu a se stabilizací přebytečného kalu.
Technologické schéma
ČOV je koncipována jako dvoulinková s rozdělovacím objektem. Linka s menší kapacitou (Biologická linka 1.) sestává z předřazené denitrifikační nádrže, nitrifikační a dosazovací nádrže. Linka s kapacitou vyšší (Biologická linka 2.) sestává z předřazené denitrifikační nádrže, dvou nádrží nitrifikačních a dvou dosazovacích.
Zastřešená ČOV
Linka s vyšší kapacitou je v zimní sezóně mimo provoz. Odpadní voda natéká gravitačně přes rozdělovací objekt do obou biologických linek, a to do denitrifikačních nádrží. Regulace nátoku odpadních vod z rozdělovacího objektu je manuální pomocí vložení kolene.
Ing. Jan Přikryl
Na Ministerstvu zahraničních věcí se ve čtvrtek 3. října předávaly již po sedmé prestižní ocenění Asociace společenské odpovědnosti Ceny SDGs 2024.
Číst více
9. 10. 2024
Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia, členská organizácia ZSVTS Stavebná fakulta STU Bratislava v spolupráci so Slovenskou komorou stavebných inžinierov – SKSI uspořádaly již po 28. tradiční mezinárodní seminář „Sanhyga“.
Číst více
1. 10. 2024