7. 11. 2018
Je tedy jasné, o jaká témata na konferenci především šlo: vegetační čistírny , domovní čistírny , srážkové vody , dělení vod, recyklaci nutrientů a vody. Přičemž poslední dvě témata byla ta hlavní.
Myslím, že pro nezasvěceného návštěvníka byla řada témat a přednášek nepochopitelná. Například Izraelci se divili, že někdo může navrhovat čistírnu s tím cílem, že bude beozdotoká, voda se přeci má recyklovat. Nebo „kanálníci“ byli zděšení tím, že se dokonce prosadila do praxe již i ISO norma (ISO 3005000), která řeší bezvodé záchody nebo centrální zpracování odpadů z nich. Po doplnění systému „odvodnění“ o čištění a využití šedých vod, které se použijí na zeleň, kanály odpadnou… konečně cirkulační ekonomika se vším všudy. Urychlení vývoje a zavedení řešení do praxe uspíšil významný investor do výzkumu – Nadace Melindy a Billa Gatese. V praxi jsou tak již fungující systémy pro několik tisíc obyvatel (Indie, Čína, Německo) a díky podpoře nadace i normy na certifikaci výrobků a technologií, které se stihly navrhnout a odsouhlasit během cca 2 let.
Co se týká šedých vod , tak konference přinesla asi 7 příspěvků, některé o i několikaletém sledování provozu a to i takových parametrů, jako je rezistence vůči antibiotikům. Zde došel autor z Kalifornie k zajímavému poznání – rezistentní bakterie jsou již přítomné v prostředí (tvoří přirozené pozadí v půdě – alespoň v té jeho lokalitě) a to i bez aplikace šedých vod a aplikací nehygienizovaných vyčištěných vod se počet sledovaných bakterií v půdě nenavýšil.
K výjimečnosti konference přispělo to, že Izraelci navíc mají pragmatický a reálný přístup k recyklaci daný tím, že jsou nuceni skoro na 100 % vodu recyklovat a 80 % použité vody využívají na závlahu… Stát pak přímo řídí i výzkum zabývající se všemi aspekty včetně vlivu na půdu. Díky monitorovaným praktickým zkušenostem tak mají zreálněnou předběžnou opatrnost a vyzkoušenou i celou řadu opatření, kterými řeší sucho – řada z nich je uplatnitelná i u nás, například když se bavíme a řešíme opatření reagující na změnu klimatu. Doufejme, že se nedožijeme takového sucha, jako mají oni a zavčas zareagujeme například opatřeními, která tam již mají zažitá.
Prezentující nebyli jen Izraelci – ti měli myslím 6 přednášek, ale i Američané (zkušenosti se suchem, s recyklací a závlahou vod v oblasti Kalifornie), Němci (modelování decentrálu, společné projekty s Indy a pilotní projekty v Německu), Holanďané naopak prezentovali, jak díky legislativě jsou podporovány inovace s cílem splnit cíle dané iniciativou 2020 v oblasti udržitelnosti. Potěšitelná byla i česká účast – 3 přednášky týkající se mikropolutantů, odstranění nutrientů a vegetačních čistíren.
Ing. Karel Plotěný
... aneb jak se s 5-ti metrovým žebříkem vytočit v třímetrové garáži.
Číst více
26. 9. 2023
Jestli bylo cílem nadchnou další mladé lidi pro myšlenky udržitelnosti, tak se to určitě povedlo, energie tam ze všech přímo tryskala.
Číst více
21. 9. 2023