Jak v Německu argumentují pro srážkovou vodu

18. 5. 2018

Nová technická řešení pro využití srážkových vod jsou ale zároveň příležitostí pro projektanty, dodavatele a instalatéry.

Použití srážkové vody pouze pro splachování WC je pro odborníky minulostí. Dešťová voda je tak dobré kvality, že ji lze snadno zpracovat vhodnou technologií na pitnou vodu, v které nejsou žádné zbytky léků, pesticidy, anebo hormony, a navíc je to voda měkká. Což je jen pár výhod, které srážková voda nabízí.

Chcete-li zkusit, jak dobře může chutnat srážková voda, objednejte si pivo, které uvařila firma INTEWA, Brain Rainwater Beer . Pivo lze objednat i on-line.

Inovací je i tzv. „ recyklace šedé vody “. Mírně znečištěná sprchová voda je vyčištěna a používána k splachování toalety, praní a zalévání. S průměrnou úsporou nákladů na pitnou a odpadní vodu ve výši 5,00 € / m³ je to v Německu výhodné, a to i v bytové výstavbě a otevírá se tak nová, zajímavá podnikatelská oblast pro instalatéry. Systémy jsou dnes již dokonce certifikovány (NSF certifikace) a nabízejí kvalitu vody, která je obtížně odlišitelná od pitné vody.

V Německu můžete také ušetřit spoustu peněz na poplatcích za zasakování srážkové vody , nyní činí poplatek 1,00 € / m² a více. V budově se zpevněnou plochou 5 000 m² lze tak na poplatcích ušetřit za 10 let až 50 000 EUR.

Při rozloze 20 847 km², která je v Německu zpoplatněna, by to mohlo činit přibližně 21 miliard eur úspor, což je hodnota, za kterou by se dalo pořídit kolem 600 t zlata.

Pokud sečteme všechny možnosti úspor tak je zřejmé, že potenciál srážkové vody je v současnosti značně podhodnocen. „Modré zlato“ tak bude zjevně v budoucnu pro podnikatele i jednotlivce rozhodně stále důležitější!

Oliver Ringelstein
INTEWA GmbH