Za splachování utrácíme tisíce. Vyplatí se močit do sprchy?

2. 12. 2014

zdroj: http://www.barrandov.tv/video/25943-nase-zpravy-30-10-2014

Netradiční výzva britských studentů, aby lidé vykonali ranní malou potřebu rovnou při sprchování a ušetřili tak ročně za několik hektolitrů pitné vody, obletěla světová média a vyvolala kontroverzi i zamyšlení.

V české pobočce Asociace facility managementu studentský projekt propočítali na české poměry a nad čísly, která vyšla, už stojí za to se zamyslet. Za jedno spláchnutí utratíme zhruba 50 haléřů. "Pokud vezmeme v úvahu celý rok, dělá to skoro dvě stovky ušetřené za čurání ve sprše," vypočítává člen Asociace facility managementu IFMA CZ Karel Plotěný. A to navíc za předpokladu úsporného rezervoáru s objemem mezi třemi až čtyřmi litry. Staré WC nádržky na vodu mají i devítilitrové zásobníky a cena za spláchnutí se tak násobí. Celá rodina tak uspoří i pár stovek.

Dešťovka zdarma

Jsou ale i chytřejší způsoby úspory vody než jen močení ve sprše. Na splachování, praní nebo úklid totiž není potřeba vysoce kvalitní pitná voda. Především v případě rodinných domů stačí do nádrží sbírat dešťovou.

Když se dešťovka využije vyjma pití naplno, úspora za vodu už se v rodinném rozpočtu slušně projeví. "Pokud tuto úsporu přepočteme na osobu, činí zhruba pět a půl tisíce ročně, tedy pro tříčlennou rodinu až 16 500 korun za rok. Taková úspora už opravdu stojí za zamyšlení," uvádí Plotěný.

Jenže v Česku tento trend úplně nefrčí. "Pořizují si to spíš lidé z jiných než finančních důvodů. Třeba pokud děti mají alergii na chlór nebo mají doma nevhodnou vodu," vysvětlil pro on-line deník TÝDEN.CZ Plotěný. "Když půjdete do Německa, tak v podstatě na dědinách nebo i ve městech s výjimkou paneláků je spíš standardní to mít," ukazuje pak příklad od našich zejména bavorských sousedů, kde využívání srážkové vody je takřka samozřejmostí.

Šedá voda

V zahraničí není výjimečná ani recyklace už odtočené vody , která odtéká z umyvadla, vany, pračky nebo kuchyňského dřezu. Pokud se přefiltruje, může se znovu využít třeba na zalévání zahrady nebo právě na splachování.

Recyklovanou, tedy takzvanou šedou vodu využívají zejména v jižních zemích, které trpí vyprahlostí a nedostatkem pitné vody. Třeba v Austrálii ji dokonce nařizuje zákon.


zdroj: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/za-splachovani-utracime-tisice-vyplati-se-mocit-do-sprchy_322872.html#.VFil9GctC9J