27. 11. 2023
Dešťová voda & MZI
Hospodaření s dešťovou vodou a odvodnění pozemku – města a obce
Téma udržitelnosti trávníku v zatravňovací dlažbě pro zpevnění propustné povrchy AS-TTE ROŠT vzbuzuje u spousty investorů a zákazníků jisté obavy. Jak tedy udržet trávník zelený a pěkný v zatravněném systému AS-TTE ROŠT, tak aby dlouhodobě prosperoval a bylo co nejméně starostí s jeho péčí?
Parkplatz Garten-Land Wohlhüter, plocha 550 m2, realizace z roku 2013.
Použitím zasakovacích roštů, také známých jako zatravňovací dlažba či tvárnice, pro zpevněné propustné povrchy AS-TTE ROŠT se významně zlepšují podmínky pro růst trávníku. Klíčovou funkcí roštů AS-TTE ROŠT je rozložení zátěže na větší plochu. Zámkové propojení a velká styčná plocha roznáší sílu odvozenou od kola do daleko větší plochy, než je tomu u jiných systémů. Celý systém je pak možné ukládat na méně zahutněné vrstvy a tím je umožněno trávě prokořenit do hlubší vrstvy. Menší stupeň zhutnění navíc podporuje lepší obousměrné proudění vody a vzduchu. V půdě se lépe daří mikroorganismům a tím se zlepšují růstové podmínky. Nesporná výhoda roštu AS-TTE je, že nedochází k takovému ohřátí a vysušení povrchu jako je tomu u betonových systémů, a to opět znamená lepší udržitelnost trávy.
AS-TTE ROŠT je na trhu již více než 2 desetiletí a díky dlouhodobým zkušenostem, jsme přesvědčeni, že zatravňovací dlažba AS-TTE ROŠT je jedním z nejlépe navržených roštů, který skutečně umožňuje trávě růst.
Obecně se dá říci, že proto, abychom dosáhli co nejlepších podmínek pro dlouhodobě zdravý růst trávníku jsou klíčové faktory:
- TRAVNÍ SMĚS – správný výběr
- PÉČE O TRÁVNÍK – zálivka, sečení, vertikutace, hnojení, odplevelování
- SUBSTRÁT – je důležitý pro prosperitu trávníku
A podobně je tomu i v případě zatravnění zasakovacích roštů AS-TTE ROŠT, avšak je rozdíl, jestli se staráme o trávník na volné ploše nebo o trávník v mřížkové struktuře v AS-TTE ROŠTU na kterém parkují auta.
Zatravněné řešení AS-TTE ROŠTŮ je vhodné, pokud je doba parkování co nejkratší. Doporučuje se, aby auta na zatravněném povrchu nezůstávala déle než 8 - 10 hodin denně.
V důsledku celosvětových klimatických změn dochází ke značným výkyvům počasí. Bleskové povodně se střídají s dlouhými obdobími sucha, což má za následek, že trávníky během vegetace stále častěji trpí nedostatkem vláhy. Podle portugalských trávníkářů, kteří vycházeli z vlastních zkušeností na pokusných políčkách, v období letních přísušku přežila jenom kostřava rákosovitá, která má zcela mimořádné schopnosti vyrovnat se s nedostatkem vláhy.
Pokusná políčka - sytě zelená kostřava rákosovitá.
Řady nově vyšlechtěných odrůd kostřavy rákosovité (Festuca arundinacea Schreb.) mají mnohem lepší vlastnosti než původní odrůdy. Výrazně tmavě zelené úzké listy s pěknou texturou tvoří hustý trs – v případě volného prostoru vytváří výběžky, ze kterých rostou nové trsy, a tím dokáže zaplnit prázdná místa v trávníku. Velmi pěkně obrůstá po sečích, ale přitom netvoří příliš hmoty. Je suchovzdorná, mrazuvzdorná, tvoří pěkný nízkovzrůstový hustý trávník a má excelentní odolnost vůči sešlapání. Vyznačuje se vysokou vytrvalostí, je odolná vůči houbovým chorobám, není náročná na kvalitu půdy, snese pH kyselé i zásadité.
Kostřava rákosovitá je travní druh, který hluboce koření, a to až v hloubce kolem 30 - 60 cm pod povrchem půdy, a proto je schopna si opatřit vláhu i na suchých stanovištích. Paradoxně se však uplatní i v zamokřených lokalitách, kde se s přebytkem vody vyrovná.
Kostřava rákosovitá nevyžaduje pravidelnou vertikutaci, tato tráva má tendenci tvořit hustší a odolnější trávník sytě zelené barvy s menším množstvím plstě, který vykazuje lepší průchodnost vzduchu a živin bez nutnosti vertikutace.
Vzhledem k velikosti osiva doporučujeme výsevek 5-6 kg/100 m2, při menším výsevku dochází k tvorbě trsů a z i tohoto důvodu je nevhodné její malé zastoupení ve směsech. Vždy je potřeba, aby směs obsahovala kostřavy rákosovité minimálně 50-80 %. Kostřava rákosovitá poměrně pomalu vzchází, asi za 2 - 3 týdny. Optimální výška sečení je na 5 cm, které se provádí podle potřeby, odhadem cca 6 - 12x za rok. Vždy je lepším řešením sekat častěji a vždy jen o 1/3 délky, tím tráva výrazně posílí a bude i odolná. Kostřava rákosovitá nevyžaduje pravidelnou závlahu. Směs je možné vysévat od jara až do konce září. Snáší velmi vysokou zátěž, je odolná proti sušení a zasolení. Je vhodná pro oblasti s nízkou údržbou a problémovými půdními podmínkami.
Velmi dobře se osvědčila v kombinaci s malým množstvím kvalitní nízkovzrůstné Lipnice luční, optimum je 90 % Kostřavy rákosovité a 10 % Lipnice luční.
Podle zkušeností realizátorů můžeme konstatovat, že tato travní směs je dobrou volbou pro zatravnění parkovišť systému AS-TTE ROŠT.
Nově založené trávníky vyžadují častější závlahu a malé dávky vody. Je vhodné je podpořit hnojivem, které podporuje klíčení semen a rozvoj kořenového systému. Hnojivo by mělo mít vyšší obsah dusíku a fosforu. Na nově založené parkoviště se doporučuje neparkovat, dokud tráva nevzejde a neproběhne první sečení. Zpravidla to může být 4-6 týdnů.
Již zapojené trávníky by měli mít méně častou závlahu, ale vyšší dávky. Zalévejte v závislosti na počasí, vodě a travnatosti plochy. Množství na jednu zálivku přibližně 15 l / m2.
Sečení se provádí podle potřeby, závisí na druhu travní směsi a klimatických podmínkách. Vždy je lepším řešením sekat častěji a vždy jen o 1/3 délky, tím tráva výrazně posílí a bude i odolná.
Jarní hnojení trávníku je nejlépe provádět až poté, co se trávník plně probudí ze zimního spánku a začne aktivně růst, projevujícím se zelenou barvou. Doporučuje se použití hnojiva s vysokým obsahem dusíku s dlouhodobým uvolňováním živin. Hnojení trávníku podporuje růst nových výhonků a kořenů, a to přispívá k hustotě a plnosti trávníku. Silný kořenový systém zajišťuje lepší příjem vody a živin z půdy, což zvyšuje odolnost trávníku vůči stresovým podmínkám a urychluje jeho regeneraci po případných poškozeních.
Pro podzimní hnojení trávníku použijte hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, který podporuje vyzrávání rostlinných pletiv a tvorbu zásobních látek před zimou. Tímto hnojením zvyšujeme jeho odolnost proti vymrzání, napadení houbovými chorobami a jiným stresovým faktorům.
Při údržbě trávníků se používá mechanická vertikutace. Tento proces zlepšuje jeho provzdušnění, propustnost pro vodu a odstraňuje plsť neboli thach (vrstva odumřelých stébel, kořenů a dalších organických materiálů). Vzhledem k mřížkové struktuře AS-TTE ROŠTŮ není možná mechanická vertikutace.
Alternativou mechanické vertikutace je aplikování likvidátoru travní plsti s aktivními bakteriemi. Tento přípravek na trávník jen rozhodíte, zavlažíte a udržujete stále vlhký. O vše ostatní se už postarají přírodní bakterie obsažené v přípravku. Urychlí rozkladný proces stařiny a dodají mu humusové látky z rozložených zbytků trav.
Odplevelení provádějte ručně, nebo můžete použít přípravky proti dvouděložným plevelům v trávníku.
Vegetační substrát vyplňujeme níže než rošt cca 1,5 – 2 cm pod úroveň roštu, tímto nedochází k takovému zhutňování substrátu, jelikož kola vozidel po něm nejezdí. Tímto způsobem také chráníme kořenový systém trávy, protože automobily jezdí především po roštu a méně po samotném trávníku.
Kvalitní substrát je klíčovým faktorem pro dlouhodobě prosperující trávník v zatravňovacích roštech AS-TTE ROŠT. Substrát má mít takovou strukturou, která se po čase příliš nezhutňuje (nesléhává) a musí být dobře propustný pro vodu a vzduch, což umožní kořenům trávníku volný přístup ke kyslíku a živinám. Je vhodné použít substrát, který je strukturní se schopností zadržování vlhkosti, který obsahuje dostatečné množství organické hmoty, která dodává živiny rostlinám. Obsahuje vhodné minerály a živiny, jako jsou dusík, fosfor, draslík a další stopové prvky, které podporují zdravý růst trávy.
Pokud se systém AS-TTE ROŠT používá jako decentralizovaný systém odvádění srážkových vod, doporučuje se vytvořit propustnost svrchních vrstev s propustností ≥ 5 x 10-5 m/s.
Důležité je, aby substrát měl správnou pH hodnotu, která umožňuje optimální vstřebávání živin rostlinami.
Společnost ASIO NEW dodává nejen rošty AS-TTE, ale také speciální podkladní a výplňové substráty včetně travní směsi. Tyto produkty nejenže plní výše uvedené funkce, ale také zároveň zajišťují sorpci případných úkapů z aut.
Zdroje informací:
Autor: Profi Press. Název článku: Kostřava rákosovitá v trávnících, 14. 09. 2011, Text a foto Ing. Marie Hrubá, Agriservis, spol. s r. o., Zlín
https://zahradaweb.cz/kostrava-rakosovita-v-travnicich/
Autor: SEED SERVICE s.r.o. Název článku: Problémy se suchem, 13. 7. 2021
https://seedservice.cz/problemy-se-suchem
Autor: Agrostis Trávníky, s.r.o. Název článku: KOSTŘAVA RÁKOSOVITÁ (FESTUCA ARUNDINACEA SCHREBER.)
https://www.agrostis.cz/produkt/kostrava-rakosovita-festuca-arundinacea-schreber#text-more
Autor: Ing. Jiří Komzák, BB com s.r.o. Název: Profi substráty = cesta k efektivitě, časopis Zahradnictví 2/2013
http://www.bbcom.cz/napsali-o-nas/BBcom_clanek_z02_13_nahled3.pdf
Autor: Ing. Jiří Komzák, BB com s.r.o. Název: Profesionální trávníkové substráty a osiva, časopis Svět zeleně 1/2013
http://www.bbcom.cz/napsali-o-nas/profesionalni-travnikove-substraty1-2013.pdf
Autor: SEED SERVICE s.r.o. Název: Katalog trávníkové směsi zelené hnojení.
https://seedservice.cz/media/cache/file/fe/Katalog-travy-M.pdf
Použitá literatura:
Autor: Ing. Josef Straka, Ph.D., Ing. Marie Straková, Ph.D. Agrostis Trávníky, s.r.o., Rousínov. Název: Zakládání trávníků a péče o trávníky. Vydal Svaz zakládání a údržby zeleně v rámci projektu zahradnická perspektiva, 2011 https://www.szuz.cz/UserFiles/File/Zakladani%20travniku%20a%20pece%20o%20travniky.pdf
Autor: Ing. Radek Macháč, Ph.D., Ing. Jan Frydrych. Název: Pěstování kostřav (Festuca sp.) na semeno, Vydal: OSEVA vývoj a výzkum s.r.o., 2020
http://www.oseva-vav.cz/index_soubory/Publikace.htm
Ing. Marcel Kenja
Dnešní článek nás přenese do obce Vidice, která úspěšně dokončila výstavbu nové čistírny odpadních vod (ČOV) využívající pokročilou technologii SBR pro zajištění efektivního čištění splaškových vod.
Číst více
17. 9. 2024
Letošní ročník mezinárodní konference Euromembraine 2024 se konal v České Republice v kongresovém centru v Praze.
Číst více
13. 9. 2024