Do Franfurktu na párky

25. 3. 2015

Obsah výstavy vystihuje slogan „ ISH – optimální kombinace vody a energie “ a poslední roky se dá vysledovat trend zaměřující se na úspory energie – recyklace tepla ze vzduchu, decentrální výroba energie, recyklace vody , atd.

Tématice úspor, kvůli které jsme se tam vydali, když pominu tradiční párek, je věnována zhruba polovina plochy. Druhá, menší polovina (termín oblíbený u matematiků) je pak zaměřena na koupání a vytápění z pohledu koncového uživatele – letos se mi zdálo, že preferována byla krása viditelného ohně. Pyromani (ale i bytoví architekti) si určitě přišli na své.

ISH 2015

Nemluvil bych pravdu, kdybych řekl, že jsme se zaměřili jen na ty spořící technologie … ale více času jsme jim přeci jen věnovali. Tentokrát nic převratného na pořadu dne nebylo, na druhou stranu toho, co už není považováno za novinku, ale v praxi se v našich podmínkách ještě nezabydlelo je pořád dost – k vidění byly např. výměníky na využití tepla z odpadních vod, jak na venkovní, tak i na vnitřní kanalizaci, zařízení na recyklaci šedých vod , zařízení na využití srážkových vod , výrobky pro HDV, atd.

Závěr z návštěvy: Ne vždy jsou změny skokové, ale vývoj se zastavit nedá.

Ing. Karel Plotěný