Světový objev z Liberce aneb co dokáží novináři

27. 6. 2016

Možná jste viděli na vlastní oči jak světový objev z Liberce „dokáže přeměnit déšť na pitnou vodu“ a tak s nadšením hltáte další informace a dovíte se, že v dešťové vodě po přefiltrování zůstanou důležité minerály, že prostě přefiltrujete odpadní vodu a je z ní pitná. Článek sice vyzní pro amatérského čtenáře zajímavě, ale z hlediska odborného je to pak docela blábol. No a co se týká exkluzivity, tak taky zase až tak super nové to není, ale proč to nezpropagovat tímto způsobem.

Světový objev z Liberce aneb co dokáží novináři
zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/1825868-svetovy-objev-z-liberce-dokaze-premenit-dest-na-pitnou-vodu

Na druhé straně si dosažený výsledek propagaci zaslouží, pokud se ve výzkumu vláknových membrán dostali výzkumníci až k praktickému odzkoušení, tak bylo uděláno určitě hodně dobré práce. Sami víme, jak je těžké nejen vyrobit membránu, ale pak dotáhnout i její využití v hotovém výrobku. Jde jen o to, zda je nutné pro propagaci dobré věci používat až takové superlativy a někdy i nesmysly jen proto, aby věc zaujala.

Jen tak pro zajímavost, a abychom se pochlubili – membránové filtry z nanovláken zkoušíme už několik roků, a to i v reálných podmínkách na konkrétních čistírnách a úpravnách, tak že to zase až taková novinka není a jejich praktické využití je téma, jen už víme, že v reálu naskočí další věci k dořešení. Například to, že zatím cena celého výrobku není natolik atraktivní, aby se masově prosadil v soutěži s  jinými membránami a to i přes to, že mají nanovlákenné membrány některé zajímavé vlastnosti jako např. vyšší propustnost nebo možnost modifikace např. navázáním fotokatalyticky působících částic na vlákna. No a k té exkluzivitě, využití membrán na hygienické zabezpečení vod je tak daleko, že už několik roků jsou nabízeny nejrůznější membrány (desky, vlákna) dokonce i s nápadem řešícím jejich praktické využití (super nápad je například kniha, kde každý list je filtr na vodu a na něm je napsán vzkaz o vodě pro jeho uživatele)

zdroj: http://www.rozvojovka.cz/clanky/1801-stranky-pitne-knihy-funguji-jako-filtry-na-vodu.htm

Jinak na letošním IFATU jsem takové výrobky, které vyrábí filtrací vodu pro lidi v rozvojových zemích, našel hned 4 … dokonce i my jako firma ASIO, spol. s r.o. máme již v nabídce konkrétní výrobek použitelný na hygienické zabezpečení pitných vod membránovou filtrací, a to přímo na dešťovku … AQUALOOP TAP a jeden ze spolupracujících subjektů pan Oliver Ringelstein má už i roční zkušenosti s využitím takových membrán v domě, který je pojat jako ostrovní systém – bez napojení na veřejný vodovod – kde si „pitnou“ vodu si vyrábí z dešťovky.

Ing. Karel Plotěný